Copyright © 2005-2014 - by Eskandari Industrial Group . All right reserved
کلیه حقوق مادی معنوی مربوط و متعلق به گروه صنعتی اسکندری است.
صفحه اصلی وبسایت پرورش قارچ
درباره گروه صنعتی اسکندری
تماس با گروه صنعتی اسکندری
تلفن های تماس
نمایشگاه های بین المللی
دفتر مرکزی فروش مستقیم کارخانه
044.32341796
044.32346612
044.32379188

کارشناسان رسمی فروش کارخانه
رضا اسکندری:   09143403463
توحید قصابی:    09144473924
رسول علیزاده:   09144485590
فروش تهران
جواد اسکندری : 09126342262
رامین نادری:      09125547229

طراحی و احداث آزمایشگاه استریل

علت عمده شکست بیشتر پرورش دهندگان قارچ ،عدم صرف وقت کافی به منظور احداث آزمایشگاه استریل است .کاری که چندان هم وقت و انرژی نمی برد . بلکه فقط یک و نیم روز کافی است تا یک انباری کوچک یا یک آبدارخانه را به یک اطاقک تلقیح مفید تبدیل نمود.
برای شروع تمام قالیچه ها ،پتوها،پرده ها و دیگر مواد پارچه ای را که پناهگاه خوبی برای گرد و غبار و هاگ ها مضر می باشند از محل دور کرده و تمامی دیوارها و سقف را با یک ماده ضد عفونی کننده کاملا تمیز نمائید. اطاق را با یک رنگ روغنی براق یا اپوکسی بهداشتی رنگ زده تا شست و شو های بعدی راحت تر گردد. پنجره ها یا هر منبع ورودی هوا را با یک پوشش پلاستیکی مناسب بپوشانید .محل ورودی اطاق را با پلاستیک یا هر ماده دیگر بصورت یک محفظه انتظار درآورده تا مانع جریان مستقیم هوا بدون اطاق گردد و طراحی این محفظه باید به گونه ای باشد که هنگام ورود به آن درب آزمایشگاه بسته باشد.
تجهیزات ذیل در هر آزمایشگاه ضروری است:
1)صندلی و میز محکم با سطح کاملا صاف
2)چراغ الکلی چراغ بنسن با یک شعله معمولی گاز برای تولید حرارت.
3)بطری اسپری حاوی محلول سفید کننده 10 درصد.
4)تعدادی پتری دیش استریل و لوله آزمایش.
5)تعدادی برچسب ،یک دفتر و یک خودکار.
6)یک چاقوی آگار و حلقه تلقیح
7)یک دستگاه اتوکلاو یا زودپز معمولی
8)PHسنج یا کاغذ تورنسل معمولی
9)الکل 96 درصد و دیگر مواد ضدعفونی همچون وایتکس ،فرمالین …
قفسه برای ظروف کشت ،جالوله ای و…
تمامی این احزا بایستی درون آزمایشگاه بماند و در صورت خروج یکی از آنها بیرون ،هنگام برگشت ان به داخل آزمایشگاه باید از تمیز بودن آن ، مطمئن شد.
به طور کلی برای طراحی یک ازمایشگاه باید علاوه بر تجهیزات و وسایل گفته شده اصول زیر نیز در نظرگرفته شود.
اطاق تهیه محیط کشت که دارای تجیهزات کامل و قفسه های متعدد است (35 درصد مساحت کل)
اطاقک شیشه ای استریل
اتاق کشت
الباقی مساحت برای نگهداری وسایل ،اتوکلاو،ترازوها،یخچال و انبار میسلیوم و اسپان مادری.
با روشی ساده می توان آزمایشگاه یا محیط نیمه استریل بسته به حجم استفاده و دفعات کاری ایجاد نمود . درصد پاکی لازم برای اطاق استریل تابع مقدار هاگ محیط بیرون است. به عنوان مثال ،در فصل زمستان با سرد شدن هوا ،مقدار هاگ و آلاینده های هوا تا حد زیادی کاهش یافته ،حال آنکه در طول تابستان و بهار این مقدار بسیار زیاد می باشد . بنابراین لازم است در طی این دو فصل توجه کافی به استریل بودن محیط آزمایشگاه مبذول گردد.نکتع مهم دیگر اینکه ،تمامی ظروف و بطری های شیشه ای آلوده را باید به طریقی از بین برد تا ضریب آلودگی محیط آزمایشگاه به حداقل برسد.
بعد از احداث اطاق استریل باید یک سری اصول و نکات بهداشتی کاملا رعایت نمود. به این صورت که اطاق استریل را باید با یک محلول سفید کننده (آب ژوال)کاملا تمیز نمود
کف را طی کشیده و در پایان هوای اطاق را با یک محلولسفید کننده 10 درصد و با استفاده از یک سمپاشی پشتی یا اسپری ضدعفونی نمائیم . حداقل تا 15 دقیقه بعد از محلول پاشی نباید وارد اطاق شد. در هر مرحله از تلقیح و کشت این عملیات باید تکرار شود،چرا که همواره پیشگیری آسانتر و بهتر از درمان است.
استریل نمودن و استریل نگاه داشتن محیط مستلزم توجه زیاد همراه با کمک و یاری مداوم دیگران است.این امر وقت گیر بوده و نباید سرسری و مقطعیانجام گیرد .هرگز یک چراغ الکلی یا شعله گاز را درون اطاق یا محفظه تلقیح روشن نگذارید ،چرا که در یک محیط بسته اکسیژن هوا به زودی تمام می شود.
بعضی از پرورش دهندگان بیش از نیاز لازم بهداشتی با آلودگی مقابله می نمایند.بدین ترتیب این افراد آزمایشگاه و در نهایت سلامتی خود را با مصرف وسواسی و افراطی قارچ کشها ،باکتری کشها و ضدعفونی کننده های شیمیایی جهش زای خطرناک می اندازند. به طور مثال می توان به عوارضی همچون تنگی نفس بی حسی های شدید همراه با تشنج های مداوم که گاه تا چندین روز نیز به داراز می انجامد که بر اثر کار طولانی مدت افراد ،بلافاصله در اطاق هائی که مدت چندانی (کمتر از 15 دقیقه)از سمپاشی آنها بالاخص با سموم فنلی نگذشته اشاره کرد و یا از بین موارد متعدد دیگر ،ابتلاء به سرطان پوست بواسطه تماس طولانی ()چند سال مستقیم پوست (بدون پوشش ایمنی )با اشعه ماورای بنفش (UV)در حن استریل کردن نمونه ها داخل محفظه شیشه ای درون اطاق تلقیح اشاره نمود.

بازگشت به صفحه مقالات